Michael Kolář, slovenský šprintér bojujúci vo World Tour, sa narodil 21. decembra 1992 v Prahe. Po rozdelení Československa sa s rodinou presťahovali do kanadského veľkomesta Toronta. V krajine javorového listu začínal asi ako tri a polročný na trojkolke. Mama ho raz veľmi dlho naháňala v parku, pretože jej na troch kolesách ušiel. Neskôr k Mišovi pribudli súrodenci, brat sa momentálne venuje volejbalu a sestra plávaniu.

 

 

Detstvo v Toronte

 

Mišo vyrastal v Toronte, kde si vyskúšal rôzne športy ako atletiku, hokejbal či futbal, ale najviac sa venoval jazde na horskom bicykli. Od siedmych rokov chodieval takmer každý víkend na preteky s nevlastným otcom. „Za pretekmi sme museli chodiť mimo veľkomesta, boli to také rodinné výlety.“ V Kanade Mišo neskôr pôsobil aj pod hlavičkou hobby klubu Cyclemania. Založili ho jeho nevlastný otec a brat jeho nevlastného otca, obaja majú v Toronte cyklistické obchody.

 

Vďaka kanadskému obdobiu sa Mišo naučil anglický jazyk, ktorý ovláda na úrovni ako slovenčinu, čo znamená veľkú výhodu nielen v cyklistickom svete. Na Toronto spomína v dobrom. „Je to super mesto a rád sa tam vraciam.“ Keď mal dvanásť rokov, presťahovali sa s mamou na Slovensko.

 

 

Príchod na Slovensko a stretnutie so Saganovcami

 

Kolář na Slovensku nielenže pokračoval s cyklistikou, ale postupne nabehol na režim pravidelných tréningov a sústredení. Stal sa členom CyS Žilina, trénovali ho Milan Novosad aj Peter Zánický. Mladého cyklistu podporil aj nevlastný dedko a bývalý známy žilinský cyklista Ján Hoferica. Navyše, Mišo sa v žilinskom klube stretol a skamarátil s bratmi Saganovcami, o ktorých nám výstižne povedal: "Sú ako moji bratia.“

 

Na Slovensku žil Mišo v obci Dolný Hričov v žilinskom okrese, čo bol poriadny rozdiel oproti viacmiliónovému Torontu. Záhradke sa na dedine nevenoval, no v súčasnosti si vraj zasadí aspoň nejaké bylinky. Zaujímavosťou je, že z Dolného Hričova pochádza aj slovenský futbalový reprezentant Peter Pekarík. Mišo sa s ním síce osobne nerozprával, ale pozná jeho mamu, ktorá mu ako kaderníčka viackrát upravovala účes.

 

 

novosad-kolar-slotta

 

 

Kadet a junior

 

V kadetskej a juniorskej kategórii sa Mišo do cyklistiky ešte viac ponoril. Tam, kde iní často končia, jeho začala cyklistika práveže baviť. Na cyklistickom športe si obľúbil predovšetkým adrenalín a rýchlosť dojazdov. Začal chodiť aj na zahraničné podujatia a zbieral prvé úspechy. Napríklad v roku 2010 skončil na juniorskom Paríž-Roubaix na 25. mieste so stratou necelých dvoch minút, pričom v závere musel ešte po defektoch meniť koleso. Posledných 122 kilometrov so 16-timi dlažobnými úsekmi sa zhodovalo s trasou profesionálov. Peťo Sagan dosiahol na týchto juniorských pretekoch dva roky predtým druhé miesto.

 

 

Inter Bratislava

 

V roku 2011 sa Kolář presunul z CyS Žilina do Interu Bratislava a najlepší výsledok dosiahol na Karpatských pretekoch kuriérov (2.2U), a to tretie miesto v etape po šprinte v Dohňanoch. Ako osemnásťročný získal tiež desiate miesto na maďarskej jednorazovke GP Betonexpressz (1.2). Počas pôsobenia v Interi si ho vybral manažér Dukly Trenčín - Trek Ján Valach.

 

 

Dukla Trenčín - Trek

 

Podobne ako Velitsovci a Saganovci, aj Michael Kolář si teda obliekal dres nášho vtedy najlepšieho cyklistického tímu, kde ho čakali lepšie podmienky. V drese Dukly sa ešte viac presadil na medzinárodnej scéne. V roku 2012 získal druhé miesto na marockej jednorazovke Challenge Ben Guerir (1.2), piatu priečku na lotyšskej jednorazovke Jourmala GP (1.1) a vybojoval druhé miesto v prológu na Okolo jižních Čech (2.2). Potešilo ôsme miesto v prvej etape Okolo Slovenska (2.2).

 

Po sezóne 2012 sa v zákulisí pošuškávalo o prechode Kolářa do tímu Etixx-Ihned, rezervného celku OPQS, ale René Andrle vraj po dlhom váhaní angažmán neodobril. Dnes to vyzerá, že belgický tím môže ľutovať, podobne ako keď ich v roku 2009 na skúške nepresvedčil Peter Sagan.

 

Sezóna 2013, druhá v drese Dukly, bola pre Kolářa ešte úspešnejšia. Už v marci vyhral klasiku Košice-Miškolc (1.2) po šprinte úniku. V apríli sa radoval z triumfu na jednorazovke Banja Luka - Belehrad I (1.2) po šprinte pelotónu. Po týchto dvoch výsledkoch si zabezpečil účasť na MS v cestnej cyklistike.

 

Nasledoval máj a prvé miesto v druhej etape Karpatských pretekov kuriérov (2.2U23). Práve tento výsledok označil Mišo za najcennejší z pôsobenia v Dukle spolu s jeho úspešným vystúpením na Okolo Srbska 2013 (2.2). V Srbsku sa radoval v tretej etape zo štvrtého víťazstva v sezóne a pridal druhé miesto v piatom dni podujatia.

 

 

kolar-kurieri-2013

 

 

MS 2013 a cesta do World Tour

 

Spomínané štyri víťazstvá a výborné výkony v prvej polovici sezóny 2013 viedli k dvom dôležitým udalostiam. Mišo si vybojoval účasť na MS 2013 v talianskej Florencii, kde ale pretek s hromadným štartom v kategórii U23 nedokončil.

 

Druhá dôležitá vec bola, že Kolářove skvelé výsledky viedli k rokovaniam s viacerými elitnými tímami ako Kaťuša, Cannondale, Movistar či s novým zoskupením Fernanda Alonsa, ktoré napokon nevzniklo, i keď Kolář vraj podpísal zmluvu práve počas MS. Mladého slovenského cyklistu zastupoval v jednaniach Giovanni Lombardi, manažér Saganovcov.

 

Michael Kolář napokon v novembri 2013 podpísal dvojročnú zmluvu s World Tour tímom Tinkoff-Saxo. Prvé sústredenie s elitným družstvom absolvoval už v novembri 2013, no členom zoskupenia sa stal oficiálne až od 1. januára 2014.

 

 

Reakcie na príchod piateho Slováka do World Tour

 

Kolář sa stal piatym slovenským cyklistom vo World Tour. "Michael zatiaľ nemá v cyklistike veľké meno, ale má potenciál, aby sa o ňom vedelo, ak bude pokračovať v raste. Stále je mladý, ale aj extrémne rýchly a má predpoklady, aby sa stal veľkým šprintérom,“ reagoval bývalý slávny šéf tímu Bjarne Riis.

 

Veľkú radosť mal aj Ján Valach: „Mám obrovskú radosť, že sa to Mišovi podarilo. Toto je jeden z najväčších zmyslov našej práce - vychovať mladé talenty a dostať ich do Pro tímu. Saxo Bank je skvelé družstvo. Bjarne Riis má výborný čuch na pretekárov, iba tak hocikomu zmluvu neponúkne. A to ešte Slovákovi. Verím, že sa pod jeho vedením bude Mišo naďalej zlepšovať a zaznamená nejeden úspech." Riis medzitým z tímu odišiel a Valach sa v ňom stal športovým riaditeľom. Kolář ako najväčšie zmeny v elitnej cyklistike označil väčšiu profesionalitu a rýchlosť, tiež väčší význam tímovej spolupráce.

 

 

Kolářova premiéra medzi elitou

 

Súťažnú premiéru v drese Tinkoff-Saxo absolvoval slovenský cyklista na tradičnom januárovom austrálskom kritériu People’s Choice Classic, kde skončil osemnásty, i keď takto skoro sezónu ešte nikdy nezačínal. Premiéru vo World Tour si odjazdil podobne ako Peter Sagan na etapáku Tour Down Under, a hneď si vyskúšal pozíciu lídra. V záverečnej etape získal po šprinte fantastické deviate miesto.

  

Kolář potom pomáhal kolegom na Okolo Kataru (2.HC) a voľnú ruku dostal zase na Tour de Langkawi (2.HC) v Malajzii, kde sa dostal sedemkrát z desiatich dní do najlepšej desiatky, z toho dvakrát skončil štvrtý a celkovo obsadil tretí post v bodovacej klasifikácii. Jeho premiéru v profesionálnom svete cyklistiky môžeme označiť za viac ako vydarenú, Mišovi sa podľa jeho slov po úvodných troch etapákoch najviac páčilo v Austrálii.

 

V roku 2014 si prvýkrát vyskúšal atmosféru aj na severských klasikách, kde sa predstavil na všetkých najdôležitejších podujatiach. Aj keď dve z nich nedokončil, získal dôležité skúsenosti. Vrcholom jeho snaženia bolo prepracovanie sa do hlavného úniku na Paríž - Roubaix, kde pred zrakom celého sveta strávil polovicu pretekov. Tím Tinkoff-Saxo ho následne nasadzoval na HC podujatia v Belgicku a Holandsku a do konca sezóny mu naplánoval taký program, aby ho príliš nezaťažili. V sezóne 2015 trápili Michaela viaceré zdravotné problémy, ale opäť získal viaceré umiestnenie v top desiatke, a najmä víťazstvo v etape na Okolo Slovenska.        

 

 

Voľný čas

 

Ako profesionálny cyklista Mišo nemá veľa voľného času. Momentálne síce jazdí cestnú cyklistiku, ale mimo sezóny sa stále rád vráti k horským bicyklom, na ktorých začínal. Saganovci sú jeho veľmi dobrí kamaráti, rozprávajú sa spolu skôr o osobných veciach ako o pretekoch. Oslavovali spolu Silvestra alebo chodia spolu na dovolenky, napríklad pred sezónou 2014 zbierali zážitky v Ázii. 

 

Súvisiace články:

• Michael Kolář: Hnevá ma smola v rozhodujúcej sezóne

• Michael Kolář o novom tíme, tréningu, Bjarnem Riisovi aj súťažnej premiére